4TH EDITION

Winners of the FIC AUTOR 2020

EMETOFOBIA

Dir. David Jahn

Best Film 2020
Best Experimental Feature Film
Best First Time Filmmaker

THE YELLOW WALLPAPER

Dir. Kevin Pontuti

Best Fictional Feature Film

PRINCE OF DREAMS

Dir. Jessica Nettelbladt

Best Documentary Feature Film

THE STRAWMAN

Dir. Jonathan Safir

Best Low Budget Feature Film

EL DESEO DE ANA

Dir. Emilio Santoyo

Best Mexican Feature Film

OUTLINES OF LOVE

Dir. João Cutileiro Nunes

Best Medium Length Film

THE COAT

Dir. Igor Nevedrov

Best Fictional Short Film

ARTEMIO'S LONELINESS VOL. 1

Dir. Juan Carlos R. Larrondo

Best Documentary Short Film​



THEY SALIVATE

Dir. Ariane Boukerche

Best Experimental Short Film

HELFER

Dir. Szöllősi Anna

Best Animated Short Film

LOS FRAGMENTOS DEL TIEMPO

Dir. Elena Garcia

Best Mexican Short Film

TREADMILL

Dir. Alejandra Saldivar

Best One Minute Short Film

 

FEATURE FILMS

FICTIONAL

  1. LOVE IS NOT LOVE  (USA)
    Dir. Stephen Mills

  2. THE STRAWMAN  (France)
    Dir. Jonathan Safir

  3. THE YELLOW WALLPAPER  (USA)
    Dir. Kevin Pontuti

DOCUMENTARY

  1. BORN JUST NOW  (USA)
    Dir. Robert Adanto

  2. NEIGHBORS  (Croatia)
    Dir. Tomislav Zaja

  3. PRINCE OF DREAMS  (Sweden)
    Dir. Jessica Nettelbladt

EXPERIMENTAL

  1. EMETOFOBIA  (Germany)
    Dir. David Jahn

  2. GOODBYE MARY  (UK)
    Dir. Eva María Fernández

FIRST TIME FILMMAKER

  1. EMETOFOBIA  (Germany)
    Dir. David Jahn

  2. LOVE IS NOT LOVE  (USA)
    Dir. Stephen Mills

  3. THE STRAWMAN  (France)
    Dir. Jonathan Safir

  4. THE YELLOW WALLPAPER  (USA)
    Dir. Kevin Pontuti

LOW BUDGET

  1. EMETOFOBIA  (Germany)
    Dir. David Jahn

  2. STEUBEN COUNTY  (USA)
    Dir. Sean Mannion

  3. THE STRAWMAN  (France)
    Dir. Jonathan Safir

MEXICAN

  1. EL DESEO DE ANA  (México)
    Dir. Emilio Santoyo

  2. EL MAR ENTRE LAS CASAS  (México)
    Dir. Juan Pablo García Gordillo

  3. SOBRE LA MUERTE  (México)
    Dir. Adrián Bodegas Levet

 

SHORT FILMS

FICTIONAL

  1. JUICY GIRL  (USA)
    Dir. Mj Kim

  2. PEETE  (Canada)
    Dir. Simon Madore

  3. THE COAT  (Russian Federation)
    Dir. Igor Nevedrov

  4. THIEVES  (USA)
    Dir. Julius Telmer

  5. TOPANGA  (USA)
    Dir. Aycil Yeltan

DOCUMENTARY

  1. LA SOLEDAD DE ARTEMIO VOL.1  (México)
    Dir. Juan Carlos R. Larrondo

  2. L'EAU EST LA VIE: FROM STANDING ROCK TO THE SWAMP  (USA)
    Dir. Sam Vinal

  3. VAARHEIM  (Belgium)
    Dir. Victor Ridley

EXPERIMENTAL

  1. CHESS AND LAUNDRY  (Lebanon)
    Dir. George Abi-Hanna

  2. HELFER  (Hungary)
    Dir. Anna Szöllősi

  3. MIDNIGHT JAZZ  (Belgium)
    Dir. Jules Mathôt

  4. OUROBOROS  (USA)
    Dir. Emma Keehan

  5. THEY SALIVATE  (France)
    Dir. Ariane Boukerche

ANIMATED

  1. HELFER  (Hungary)
    Dir. Anna Szöllősi

  2. RUBY AND ROACH  (South Africa)
    Dir. Erentia Bedeker

  3. SHIMMERY  (Taiwan)
    Dir. TzuYi Yang 

  4. TREADMILL  (México)
    Dir. Alejandra Saldivar

MEXICAN

  1. ASALTANTE  (México)
    Dir. Jose Pablo Arellano

  2. CUENTAS PENDIENTES  (México)
    Dir. Alexei Gudiño

  3. GRATIFICACIÓN  (México)
    Dir. Andrés Hernández Covarrubias

  4. LOS PEDAZOS DEL TIEMPO  (México)
    Dir. Elena Garcia

ONE MINUTE

  1. 20 MISSISSIPPIS  (México)
    Dir. Eduardo Moreno Fernández

  2. CORONALONE  (UK)
    Dir. Nigel Gould-Davies

  3. CURIOSITY  (Hungary)
    Dir. Daniel Magyar

  4. HAIRLESS  (USA)
    Dir. Sebastian Rico

  5. HOW YOU SEE ME  (USA)
    Dir. Sebastian Rico

  6. LA FLACA  (USA)
    Dir. Sebastian Rico

  7. POP UP  (USA)
    Dir. Sebastian Rico

  8. STAGE  (Japan)
    Dir. Kazuya Ashizawa

  9. TO WHOM IT MAY CONCERN  (USA)
    Dir. ​​Daniel G. Roberts

  10. TREADMILL  (México)
    Dir. Alejandra Saldivar

MEDIUM LENGTH

  1. ALLAN ELLEN  (Spain)
    Dir. Juan Ros

  2. MEDULLA  (Netherlands)
    Dir. Rudi Brekelmans

  3. OUTLINES OF LOVE  (UK)
    Dir. João Cutileiro Nunes

 

©2019 by Festival Internacional de Cine de Autor.

  • Facebook